Co by mělo obsahovat předtréninkové jídlo

Co by mělo obsahovat předtréninkové jídlo

Informace a rady o stravování se s každým novým výzkumem mění a není výjimkou, že si jedny výsledky naprosto protiřečí s druhými. Pro následující článek jsme tedy vybrali model, který je dle našich zkušeností nejlepší.

Co jídlo před tréninkem ovlivňuje

Jídlo před tréninkem může ovlivnit několik částí vašeho výkonu. Při nesprávném příjmu potravin může dojít ke zvýšenému katabolismu navozeného tréninkem, špatné stabilizaci krevního cukru (více v článku Aminokyseliny BCAA a jejich vliv na tělo), dehydratování organismu a v neposlední řadě špatnému vlivu na tvorbu nových svalových bílkovin. Z těchto důvodů plyne, že stravu před tréninkem bychom rozhodně neměli podceňovat.

Kolik bílkovin by předtréninkové jídlo mělo obsahovat?

Ideální obsah bílkovin je 0,25g-0,40g na kilogram vaší tělesné váhy. Toto množství můžete zkonzumovat jak v podobě kvalitního syrovátkového proteinu, tak jiným živočišným jídlem (maso, libová šunka, mléčné výrobky).

Kolik sacharidů by předtréninkové jídlo mělo obsahovat?

Příjem sacharidů je poměrně individuální. Záleží na tom, jestli cítíte, že váš výkon je lepší s výšším obsahem sacharidů v předtréninkovém jídle, nebo naopak. Rozhodně by ale mělo jít o komplexní sacharidy, tzn. celozrnné obiloviny, ovesné vločky, kvalitní pečivo, rýže. Tyto cukry budou do krve postupně uvolňovány i během tréninku. 

Jaké množství tuků je ideální?

Trávení tuků je ze všech živin nejpomalejší a zároveň jejich přítomnost může zpomalit vstřebávání živin ostatních. Z toho důvodu by předtréninkové jídlo nemělo obsahovat jejich vysoké množství. Při typické rychlosti trávení a rozestupu konzumace jídla před samotným fyzickým výkonem stejně nebudou v krvi obsaženy.

Cvičím brzy ráno, co mám dělat?

Mnoho lidí chodí cvičit brzy ráno před prací, nebo školou a velké jídlo nejsou schopni zkonzumovat, nebo by to nestihli. Pokud je to i váš případ, zaměřte se na jídlo před spaním. K první klasické večeři přidejte ještě jednu těsně před tím, než půjdete do postele. Taková večeře může obsahovat micelární kasein, nebo mléčné výrobky (typicky tvaroh).

Pokud je zároveň vaším cílem nabrání nové hmoty, ráno po probuzení vypijte syrovátkový protein a suplementujte také BCAA. Podle studií stačí pouhých 20 g syrovátkového proteinu před tréninkem k tomu, aby byl stimulován anabolismus.